16 lipca 2024

zmywarka rzeszowPrzy wymianie starej zmywarki na nowe urządzenie pojawia się pytanie: co zrobić ze zużytym sprzętem? Niestety obowiązujące w Polsce prawo (ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 r.) zabrania wyrzucania takich urządzeń tak po prostu na śmietnik pod groźbą kary grzywny w wysokości nawet do 5000 złotych. Chodzi o to, aby chronić środowisko naturalne i każdy sprzęt poddawać odpowiedniemu recyklingowi. Takie ograniczenia jednak nie oznaczają konieczności trzymania starej zmywarki w piwnicy do końca życia! Jak się okazuje, sposobów na legalne pozbycie się starego sprzętu jest bardzo wiele, a kilka z nich pozwala nawet na uzyskanie pewnych korzyści finansowych.

Starą zmywarkę oddaj w sklepie, w którym kupujesz nowe urządzenie

Zgodnie z przepisami zawartymi we wspomnianej wyżej ustawie, sklepy oferujące sprzęt RTV i AGD mają obowiązek przyjąć nieodpłatnie od klienta zużyty sprzęt, jeśli ten kupuje od nich nowe urządzenie tego samego rodzaju. Oznacza to, że kupując nową zmywarkę można oddać do sklepu starą zmywarkę, ale nie np. starą pralkę. Najwygodniej jest skorzystać z oferowanej przez sklep usługi transportu. Wówczas przy dostawie zakupionej zmywarki, zostanie zabrane stare urządzenie. Jeśli sklep nie zapewnia swojego transportu lub jest on zbyt drogi, należy go zorganizować we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, aby koniecznie uprzedzić sprzedawcę o zamiarze oddania starej zmywarki.

Komunalny wywóz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Jeśli z jakiś przyczyn nie ma możliwości oddania starej zmywarki przy zakupie nowej, trzeba sobie ze zużytym sprzętem poradzić inaczej. Przede wszystkim warto dowiedzieć się, czy i kiedy lokalna firma zapewniająca mieszkańcom gminy wywóz śmieci organizuje wywóz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W niektórych gminach taki wywóz jest przeprowadzany raz w miesiącu, w innych częściej. Znając datę takiej wywózki, należy po prostu rano wystawić sprzęt w wyznaczonym przez firmę miejscu. Alternatywnym rozwiązaniem jest samodzielne dostarczenie starej zmywarki do lokalnego punktu odbioru zużytego sprzętu. O jego adres można zapytać w urzędzie gminy.

  Trudna sytuacja finansowa lokatorów

Sprzedaż starej zmywarki przez internet

Jeśli nasza stara zmywarka wciąż działa, być może znajdzie się ktoś, kto jeszcze przez jakiś czas będzie chciał z niej skorzystać. Są przecież osoby, które ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na nowy sprzęt. Z kolei zepsuta zmywarka wciąż może być atrakcyjna dla ludzi zajmujących się np. serwisem sprzętu AGD, ze względu na możliwość odzyskania z niej działających części. Chcąc w łatwy sposób sprzedać zmywarkę, wystarczy umieścić ogłoszenie w Internecie na specjalnych portalach ogłoszeniowych lub serwisach aukcyjnych. W zależności od stanu sprzętu, można się go w ten sposób pozbyć za opłatą lub oddając go za darmo.

Oddanie urządzenia do komisu lub sprzedaż do punktu serwisowego

Oprócz umieszczenia ogłoszenia w Internecie o chęci sprzedaży lub oddania gratis starej zmywarki, można sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się komisy lub punkty serwisowe skupujące stary sprzęt AGD np Serwis AGD Rzeszów. Jeśli tak, to z pewnością będzie to szybszy sposób na pozbycie się sprzętu niż czekanie na odzew na ogłoszenie w Internecie. Trzeba liczyć się z tym, że oddany do komisu lub punktu serwisowego sprzęt zostanie skrupulatnie wyceniony. Jeśli okaże się sprawny lub użyteczny pod względem możliwości wykorzystania jego części, to można oczekiwać całkiem zadowalającej sumy z tytułu jego sprzedaży.

Jak widać, sposobów na legalne pozbycie się zużytej zmywarki i innych sprzętów AGD jest wiele, i to bez względu na to, czy się mieszka w dużym, czy małym mieście. Co więcej, niektóre z nich mogą okazać się opłacalne pod względem finansowym, jeśli oczywiście znajdą się chętni na zakup takiego sprzętu.